Rady Pavla, které nejsou v módě

15.10.2020

Západní civilizace už nechce slyšet o Bohu. Stali jsme se bohy sami sobě. Neradi necháváme do našeho života někoho mluvit, protože víme vše nejlépe. Umíme se postarat sami o sebe a chceme stále víc.

Když dnes přijdete s názorem, který tvrdí, že bychom měli věřit v Boha a činit Jeho vůli, všichni se Vám vysmějí. Bůh byl aktuální v době, kdy jsme si nemohli vysvětlit, jak vzniká blesk na obloze, proč vychází slunce anebo proč se mění roční období. Dneska máme vědu, ta všechno ví a zná, ta nám to vysvětlí. Už se nemusíte spoléhat na Boha! Už v něho nemusíte věřit, natož se mu podřizovat!

Je velmi smutné, že Češi se velice chlubí tím, jak jsme ateistický či agnostický národ. Opravdu narážím na komentáře, které tento fakt glorifikují. Něco, co bylo v minulém století nereálné, je dnes zcela běžné. Nikoho již nezajímá Bible. Nikdo dnes nectí desatero. Nikdo nevěří v početí z Ducha Svatého. Dokonce si spousta lidí myslí, že Ježíš ani neexistoval.

To, že lidé rezignovali na Boha, můžeme vidět i v nynější situaci. Kdysi, když vypukla nějaká epidemie nebo pandemie, lidé se zamýšleli nad sebou a činili pokání. Nemoci vnímali jako Boží trest a věděli, že je nutno něco změnit. Kdo to dnes dělá? Spíš lidé možná radši obviňují Boha. Nechtějí vidět chybu v sobě, protože to by jaksi snížilo jejich status božství. Když se zmíníte o pokání, pak se vám lidé také smějí.

Křesťan je vnímán jako nepřítel. Říká lidem, co je hřích. Říká lidem, že jsme hříšní, a že je čas na změnu. Proti tomu je naše společnost velice nepřátelská. Když lidem zvěstuješ evangelium, jak často lidé chtějí činit pokání? Nikdo se nechce vzdát toho příjemného hříchu, ve kterém žije. Ale my, jako křesťané, máme ukazovat na to, jak je Pán Bůh dobrý. Máme žít zbožný, posvěcený život. Ale to není jen tak. To není tak lehké. Pavel v 2Tim 3, 12 píše následovně:

"A všichni, kdo chtějí zbožně žít v Kristu Ježíši, zakusí pronásledování."

A to pronásledování nemusí nutně přijít ve formě fyzického násilí. Může jít o výsměch. Ano, výsměch a hrozba smrti, jsou dvě naprosto odlišné věci. To se ani srovnávat nedá. Ale i výsměch je formou pronásledování. Lidé vás nebudou mít rádi. A na to musíme být připraveni.

Navíc, pronásledován bude pouze ten, kdo chce věrně žít v Kristu Ježíši. To znamená, že pronásledováni budou lidé, kteří činí to, co přikázal Bůh a nebudou dělat kompromisy s hříchem a se světem. To budou lidé, kteří řeknou, že homosexualita je opravdu hřích. Nebo ti, co řeknou, že Bible je Boží slovo. Ale také ti, co řeknou, že Ježíš opravdu vstal z mrtvých. A bohužel, spousta pseudocírkví toto neuznává. Některé církve podporují homosexualitu a zavrhují Bibli jako Boží slovo. Dokonce to zachází tak daleko, že i duchovní tvrdí, že Ježíš dodnes leží v hrobě. To je smutný obraz dnešní doby. Každý, kdo dnes o zjevné hříchu poví, že je to zjevný hřích, ten je dnes za tmáře. Bohužel to není názor, který by se vyskytoval jen mimo společenství křesťanů. A přesně o těchto lidech píše Pavel o verš dále:

"Avšak se zlými lidmi a podvodníky to půjde stále k horšímu, neboť klamou jiné i sebe."

A to opravdu ve společenství těchto podvodníků můžeme vidět. Jejich sbory se prázdní, neboť proč by měli lidé věřit v něco, co jim předkládáno jako pohádka? Tito podvodníci budou nadále přizpůsobovat Boží slovo současné době. Věci, které se jim jaksi nehodí, dají pryč. "Tamten verš je pouze názor teologa Pavla, takže to není Boží slovo, a tak se tím nemusím řídit." Vraťme se zpět k našemu textu. Od čtrnáctého po sedmnáctý verš apoštol Pavel Timoteovi píše, ať setrvá v tom, co říká Písmo.

"Ty však setrvávej v tom, čemu ses naučil a o čem jsi přesvědčen. Víš, od koho ses tomu naučil. Od dětství znáš svatá Písma, která ti mohou dát moudrost ke spasení, a to vírou v Krista Ježíše. Veškeré Písmo pochází z Božího Ducha a je dobré k učení, k usvědčování, k nápravě, k výchově ve spravedlnosti, aby Boží člověk byl náležitě připraven ke každému dobrému činu."

Dnes se to jakoby změnilo na: "nemusíš poslouchat svatá Písma, protože už nejsou aktuální."

V nedávné době jsem poslouchal kázání jednoho německého faráře, jenž se jmenuje Olaf Latzel. Ten je spoustou německých občanů nenáviděn, protože odsoudil politický islám a homosexualitu vidí jako hřích. V té přednášce říkal, že útok na Bibli je ve skutečnosti útok na Boha, protože v Janově evangeliu 1, 1 se píše, že "Bůh bylo to slovo". A já s tím musím souhlasit. Ty útoky nejsou ojedinělé. Dneska je velmi moudré, když Boží slovo je podrobeno tzv. historické kritice. Také je moudré, když svůj rozum postavíte nad něj.

Je mi velice smutno, že na světě se objevují takovéto bludy. My ale jako křesťané se máme proti tomu stavět! Pokud tyto problému budeme přehlížet, půjde to s námi akorát z kopce. Je nutno se proti tomu postavit. Třeba za to budeme nenáviděni, ale to je cena toho, že chceme zbožně žít. V Bibli se nám zjevuje Bůh sám a říká nám, že my jsme hříšní a nutně potřebujeme Pána Ježíše v našich životech. Stůjme pevně na to, co je nám v Bibli zjeveno. Věřme pevně tomu, co je v ní psáno.

"Veškeré Písmo pochází z Božího Ducha a je dobré k učení, k usvědčování, k nápravě, k výchově ve spravedlnosti, aby Boží člověk byl náležitě připraven ke každému dobrému činu."

© 2018 Worlds Collide. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky