Smrt pro evangelium
Život, to je pro mne Kristus, a smrt je pro mne zisk. (Fp 1:21)
Pavel je jeden z mých nejoblíbenějších lidí, kteří na této zemi kráčeli. Je mi inspirací v životě s Kristem. Jeho dopisy dokážou napomenout, ale i povzbudit.
V listu pro obyvatele města Filipy, hned v první kapitole ukazuje, jak moc mu na evangeliu záleží. Evangelium pro něj není pouze nějakou formalitou. Kristus je pro něj na prvním místě. A to i ve vězení. Dokonce píše, že je to vlastně k dobru, protože to pomáhá zvěstovat evangelium. I v dnešní době můžeme slyšet o lidech, kteří jsou pro evangelium vězněni.
I v ateistickém Česku se najdou věrní služebníci. Možná jste již slyšeli o Petru Jaškovi. Petr Jašek letěl do Súdánu, aby zdokumentoval zranění, které utrpěl jeden súdánský křesťan. měl v plánu tam být 4 dny, ale zadržela ho tamější tajná policie. Hrozil mu trest smrti, nakonec však rozsudek zněl 20 let. Ve vězení byl bit, protože byl křesťan. Svým spoluvězňům zvěstoval evangelium. Věděl, jaká jsou rizika. Po čtrnácti měsících byl osvobozen.
Ne vždy to končí šťastně. Slyšíme zprávy, že islámský stát křesťany mučí a zabíjí. V Severní Korei, kde je největší pronásledování křesťanů na celém světě, je to veřejná akce. Křesťany naženou na stadion i s jejich rodinami a před jejich očima zabijí jejich děti a nakonec i je. To vše se děje před plnými ochozy lidí. V Číně vám za křesťanství hrozí pokuta nebo vězení. Perzekuce jsou také žádané. Mnoho z nich však nepřestane věřit v Krista. Ba naopak.
Zajímavé je také to, že Pavel před soudem neobhajoval sebe. On obhajoval evangelium. Nesnažil se o nějakou politiku, ale kázal Krista! Smrt nebral jako trest. Smrt byla pro něj zisk.
Důležité je také to, že Pavel řekl, že jeho životem je Kristus. Pro Krista by všichni umírali, ale kdo je pro Krista schopen žít? Kolik z nás by bylo schopno s Kristem zůstat i v těch nejtěžších chvílích, kdy si máme vybrat buď život, pokud se vzdáme Krista nebo smrt, pokud s ním zůstaneme?